ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΡΧΗ

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 87-78.

Να μην ξαναπαίξουμε έτσι!

Αντιγράφω από το σάιτ του "ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ":

Η πρόβα τζενεράλε απέτυχε και ο Ολυμπιακός θα επιστρέψει από τη Λουμπλιάνα με σκυμμένο το κεφάλι. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 87-78 από την Ολίμπια στη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πλέον έστρεψαν την προσοχή τους στο ντέρμπι του ελληνικού πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Πίνι Γκέρσον έδειξαν το χειρότερο αγωνιστικό τους πρόσωπο με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την απρόσμενη αυτή ήττα. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα έχασε το ρυθμό της και τον έλεγχο του αγώνα, έχασε τη μάχη των ριμπάουντ και αποσυντονίστηκε πλήρως.
Η κακή άμυνα, αλλά και τα 20 λάθη «στοίχισαν» στον Ολυμπιακό…
Στην πρώτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 0-4, αλλά οι γηπεδούχοι από νωρίς άρχισαν να εκμεταλλεύονται τα κενά που παρουσίαζε η άμυνα της πειραϊκής ομάδας. Η ζώνη που εφάρμοσαν οι παίκτες του «Πίνχας», δεν εμπόδισε την Ολίμπια, αλλά ο επιθετικός οίστρος του Πρίντεζη και του Τζάκσον, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 14-19 και 14-21 στο 10΄.
Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού «ξύπνησαν» για τα καλά και απέκτησαν το πάνω χέρι. Πιέζοντας στην περιφέρεια, ανάγκασαν την πειραϊκή ομάδα σε λάθη, ενώ ο Μίλιτς και ο Τέιλορ μείωσαν σε 20-21. Ο Βασιλειάδης έκανε το 20-24 με τρίποντο, αλλά ο Ζούπαν με 9 σερί πόντους και δικό του καλάθι χάρισε στην ομάδα του το προβάδισμα με 30-29. Το 37-34 του ημιχρόνου, διαμορφώθηκε με τρίποντο του Ζούπαν…
Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός επέτρεψε στην Ολίμπια όχι μόνο να διατηρεί το προβάδισμα, αλλά και να ξεφεύγει στο σκορ. Το 45-39, «απαντήθηκε» γρήγορα και οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 47-45. Η ζώνη δεν απέδιδε και το 53-47 επέτρεψε προσωρινά στους γηπεδούχους να χαλαρώσουν, όμως ο Γκριρ μείωσε σε 56-53 στο 30΄.
Το χειρότερο αγωνιστικό πρόσωπο του Ολυμπιακού έκανε πιο έντονη την εμφάνισή του στην τελευταία περίοδο, οπότε και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ με 75-65. Τα ριμπάουντ κατέληγαν στα χέρια των παικτών της Ολίμπιας, ενώ ευνόησε τους γηπεδούχους και η τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Γκριρ. Οι επιθετικές λύσεις που αναζητούσε ο Ολυμπιακός δεν ήρθαν και οι Σλοβένοι διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα έφτασαν στη νίκη με 87-78.
Δεκάλεπτα: 14-21, 37-34, 56-53, 87-78
Ολίμπια (Μπετσίροβιτς): Ντόνσιτς, Μπούκερ 5, Μότσνικ 8(2), Ντράγκιτς 12, Ρίζβιτς 2, Μίλιτς 16, Χούκιτς 10, Μπέγκιτς 4, Άντερσον, Ζούπαν 14(1), Τέιλορ 16(1).
Ολυμπιακός (Γκέρσον): Μπλάκνεϊ 6(2), Παπαμακάριος, Γουντς 4, Ματσιγιάουσκας 15(1), Μπουρούσης 2, Τσακαλίδης, Γκριρ 15(1), Βασιλειάδης 3(1), Πρίντεζης 13, Τεόντοσιτς, Τζάκσον 20(2).